Ulgi i odliczenia z intuicyjnym programem do podatków

Płacąc podatki, większość z nas chętnie zaoszczędziłaby możliwie najwięcej pieniędzy. Warto wziąć pod uwagę ulgi podatkowe, gdyż można dzięki nim zyskać odliczenie od podatku, jednak każdy podatnik musi pamiętać o przechowywaniu dokumentów uprawniających do uzyskania ulgi. Zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć choćby na wyjazd z rodziną, zakup potrzebnych produktów lub realizację naszych marzeń. Aby zaoszczędzić pieniądze podczas płacenia podatków, możemy w zeznaniu podatkowym korzystać z ulg i odliczeń. Musimy tylko znaleźć odpowiedni sposób i sprawdzić, czy kwalifikujemy się do korzystania z nich.

Mamy kilkanaście ulg i odliczeń od dochodu i od podatku. Warto się z nimi zapoznać, aby niepotrzebnie nie płacić zbyt wysokiego podatku dochodowego w 2024 roku.

Do ulg podatkowych możemy zaliczyć m.in. ulgi:

  • z tytułu darowizn na cele pożytku publicznego oraz na cele kultu religijnego
  • z tytułu kosztów poniesionych na nowe technologie
  • abolicyjne
  • z tytułu krwiodawstwa
  • z tytułu składek odprowadzanych na ubezpieczenie zdrowotne
  • na przewodnika oraz ulga na psa asystującego
  • rehabilitacyjne, w których skład wchodzi ulga na leki
  • prorodzinne
  • na Internet
  • na działalność badawczo-rozwojową

Zmienne prawo podatkowe

Oczywiście, możemy samodzielnie szukać takich informacji, np. jak wygląda ulga na działalność badawczo-rozwojową, jeśli w ramach swojej działalności gospodarczej prowadzimy takie czynności. Warto jednak pamiętać o tym, że prawo podatkowe bardzo szybko ulega zmianom, więc możemy znajdować informacje które już są niestety przedawnione, a jak wiadomo takie nie będą nas interesować, gdyż może okazać się szybko, że niestety, będziemy musieli szukać zupełnie innych wiadomości.

Ulga prorodzinna to jedno z odliczeń od podatku. Inne to składka zdrowotna ZUS lub ulga rehabilitacyjna.

Kompleksowe oprogramowanie do KPiR

Program podatkowa księga przychodów i rozchodów SKP® Start został stworzony, aby maksymalnie ułatwić Ci zarządzanie finansami i podatkami Twojej firmy lub biura rachunkowego, oferując intuicyjne i profesjonalne narzędzie do kpir oraz ryczałtu ewidencjonowanego. Dzięki prostocie obsługi nawet użytkownicy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą samodzielnie prowadzić dokumentację księgową oraz naliczać zobowiązania podatkowe oraz opłaty ZUS. Ten wszechstronny program do KPiR jest stale aktualizowany, aby zapewnić zgodność z najnowszymi zmianami podatkowymi (w tym planowanym przez Ministerstwo Finansów uruchomieniem KSeF), co czyni go niezastąpionym rozwiązaniem dla zarówno małych, jak i średnich przedsiębiorstw, a także biur rachunkowych i kancelarii podatkowych. Program do małej księgowości SKP® zapewnia kompleksową obsługę księgowości uproszczonej, od ewidencji przychodów i kosztów, przez zarządzanie podatkami, aż po sprawy kadrowo-płacowe i ZUS, wraz z funkcjonalnym i łatwym w użyciu modułem fakturowania obsługującym JPK_FA. Nasze oprogramowanie dla firm i biur rachunkowych zmienia podejście do kosztów księgowości, oferując płatność wyłącznie za wykorzystywane moduły i dodatki. Wybierając między modułami takimi jak: Płace i ZUS, Podatek VAT, Środki trwałe, Delegacje czy Fakturowanie, płacisz tylko za to, co rzeczywiście wykorzystujesz. Program gwarantuje Ci również niezbędną w obecnych czasach mobilność. Niezależnie od miejsca i czasu, SKP® w Chmurze oferuje Ci możliwość wystawiania faktur online oraz dostęp do dokumentów 24/7. Ta dodatkowa usługa umożliwia bieżącą współpracę z klientami i kontrahentami, eliminując ograniczenia związane z tradycyjną księgowością. Czy przekonaliśmy Cię, jak program kpir może przyczynić się do wzrostu Twojej firmy? Przekonaj się sam: ksiega-podatkowa.pl

Konsultacje z ekspertami

Jednym z rozwiązań w takich sytuacjach jest udać się do księgowego na konsultacje, lecz jeśli dana osoba nie prowadzi naszych dokumentów od początku i nie zna w ogóle naszej firmy, może być ciężko z jakimiś konkretnymi informacjami. Jeśli chcemy przykładowo umówić się na poważne spotkanie, warto wcześniej zadzwonić i zapytać jaki komplet dokumentów trzeba ze sobą zabrać.

Robiąc rozliczenia podatkowe uwzględnij odliczenia od dochodu i odliczenia od podatku, aby obniżyć należny podatek dochodowy do zapłaty

Program PIT z kreatorem rozliczania

Jeśli już wszystko wiemy jak rozliczyć podatek, jak wyglądają nasze ulgi, czy one w ogóle nam się należą i finalnie chcemy wszystko wykonać samodzielnie bez pomocy księgowych, ponieważ przykładowo posiadamy niewielką firmę, mamy na to czas i nie chcemy marnować swoich ciężko zarobionych środków pieniężnych, doskonałym pomysłem będzie znalezienie odpowiedni darmowy program PIT do pobrania na komputer, który nam w tym pomoże.

Wszystkie deklaracje pod ręką

Darmowy program PIT jest znaczącym ułatwieniem dla podatników, którzy chcą samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe. Z pewnością będzie zależeć nam na dużo większej liczbie funkcji, niż tylko proste rozliczenie PIT-u, z którym jest w stanie poradzić sobie większość podatników, lecz także poradzi sobie z bardziej skomplikowanymi przypadkami rozliczania podatków. Bez większego problemu znajdziemy odpowiednie aplikacje takie jak prezentowany tutaj program do pit 37 i innych formularzy podatkowych i prawdopodobnie szybko może okazać się, że trafimy na programy, które również są w stanie zaoferować nam rozliczenie innych druków zeznania podatkowego za 2023 rok. W końcu twórcom takich programów zawsze zależy na tym, żeby jak największa liczba użytkowników chciała korzystać z ich pracy.

Darmowy program pit 2023 – dobry bezpłatny program pit do sporządzenia zeznania podatkowego i rozliczenia podatku

Wystarczy przepisać

Samo złożenie deklaracji PIT 37 przez Internet nie jest w żadnym wypadku skomplikowane, ani trudne. Wystarczy się do tego przyłożyć i poświęcić chwilę czasu. Dobry program PIT 2023, do pobrania ze strony pit-format.pl posiada kreator rozliczenia i pomoże wypełnić deklarację. Mając od swojego pracodawcy roczne rozliczenie, zwyczajnie wystarczy przepisać kwoty z określonych rubryk w określone pola programu.

Wiele źródeł przychodu

Może się jednak okazać, że prace były dwie, albo trzy, a każda z nich wiązała się z zawarciem innego rodzaju umowy, jedna zlecenia, druga o dzieło, a trzecia zawarta na część etatu. W takiej sytuacji, samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego również nie stanowi problemu. Wystarczy kolejno dodać informacje o wszystkich źródłach naszych przychodów i postępować zgodnie ze wskazówkami które otrzymujemy w programie.

imRozliczenia podatkowe w pit 37 uwzględniają ulgi podatkowe jakie masz prawo uwzględnia na formularzu deklaracji w zeznaniu rocznym pit-37

Szczególne przypadki

Jeśli jednak nasza sytuacja jest wysoce skomplikowana pod względem księgowo – prawnym, a przy tym mamy dużą ilość zajęć, właściwym rozwiązaniem dla nas może okazać się kontakt z profesjonalistą, który zajmuje się zawodowo przygotowywaniem zeznań podatkowych dla innych osób. W skomplikowanej sytuacji możemy z powodu niewiedzy nie wykorzystać w pełni wszystkich możliwości do dokonania ulg i odliczeń lub też popełnimy błąd w naszych deklaracjach, który będzie skutkował karą lub grzywną.

Złożenie zeznania podatkowego

Wypełnienie rocznego zeznania podatkowego to jeszcze nie wszystko, Trzeba jeszcze przekazać je do urzędu skarbowego, zgodnego z naszym miejscem zameldowania. Podatnik może przekazać dokument na kilka sposobów. Najbardziej popularnym, jest złożenie PIT w urzędzie skarbowym. To metoda warta polecenia, trzeba jednak liczyć się z kolejkami. PIT można również nadać na poczcie, oczywiście listem poleconym lub wysłać przez Internet. Warto rozważyć tę trzecią opcję. PIT-37 online to szybki i bardzo bezpieczny sposób przekazania formularza, nie wiążący się z żadnymi kłopotami czy kosztami. Nie trzeba jechać do urzędu czy jechać na pocztę. Nie wychodząc z domu, można wypełnić dokument i wysłać go przez Internet, a także wydrukować potrzebne nam potwierdzenie wysyłki.