Ulgi i odliczenia w PIT 2023 – PIT 2024 – nie przegap okazji

Płacąc podatki, większość z nas chętnie zaoszczędziłaby możliwie najwięcej pieniędzy. Warto wziąć pod uwagę ulgi podatkowe, gdyż można dzięki nim zyskać odliczenie od podatku, jednak każdy podatnik musi pamiętać o przechowywaniu dokumentów uprawniających do uzyskania ulgi. Zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć choćby na wyjazd z rodziną, zakup potrzebnych produktów lub realizację naszych marzeń. Aby zaoszczędzić pieniądze podczas płacenia podatków, możemy w zeznaniu podatkowym korzystać z ulg i odliczeń. Musimy tylko znaleźć odpowiedni sposób i sprawdzić, czy kwalifikujemy się do korzystania z nich.

Mamy kilkanaście ulg i odliczeń od dochodu i od podatku. Warto się z nimi zapoznać, aby niepotrzebnie nie płacić zbyt wysokiego podatku dochodowego w 2024 roku.

Do ulg podatkowych możemy zaliczyć m.in. ulgi:

  • z tytułu darowizn na cele pożytku publicznego oraz na cele kultu religijnego
  • z tytułu kosztów poniesionych na nowe technologie
  • abolicyjne
  • z tytułu krwiodawstwa
  • z tytułu składek odprowadzanych na ubezpieczenie zdrowotne
  • na przewodnika oraz ulga na psa asystującego
  • rehabilitacyjne, w których skład wchodzi ulga na leki
  • prorodzinne
  • na Internet
  • na działalność badawczo-rozwojową

Zmienne prawo podatkowe

Oczywiście, możemy samodzielnie szukać takich informacji, np. jak wygląda ulga na działalność badawczo-rozwojową, jeśli w ramach swojej działalności gospodarczej prowadzimy takie czynności. Warto jednak pamiętać o tym, że prawo podatkowe bardzo szybko ulega zmianom, więc możemy znajdować informacje które już są niestety przedawnione, a jak wiadomo takie nie będą nas interesować, gdyż może okazać się szybko, że niestety, będziemy musieli szukać zupełnie innych wiadomości.

Ulga prorodzinna to jedno z odliczeń od podatku. Inne to składka zdrowotna ZUS lub ulga rehabilitacyjna.

Konsultacje z ekspertami

Jednym z rozwiązań w takich sytuacjach jest udać się do księgowego na konsultacje, lecz jeśli dana osoba nie prowadzi naszych dokumentów od początku i nie zna w ogóle naszej firmy, może być ciężko z jakimiś konkretnymi informacjami. Jeśli chcemy przykładowo umówić się na poważne spotkanie, warto wcześniej zadzwonić i zapytać jaki komplet dokumentów trzeba ze sobą zabrać.

Robiąc rozliczenia podatkowe uwzględnij odliczenia od dochodu i odliczenia od podatku, aby obniżyć należny podatek dochodowy do zapłaty

Program PIT z kreatorem rozliczania

Jeśli już wszystko wiemy jak rozliczyć podatek, jak wyglądają nasze ulgi, czy one w ogóle nam się należą i finalnie chcemy wszystko wykonać samodzielnie bez pomocy księgowych, ponieważ przykładowo posiadamy niewielką firmę, mamy na to czas i nie chcemy marnować swoich ciężko zarobionych środków pieniężnych, doskonałym pomysłem będzie znalezienie odpowiedni darmowy program PIT do pobrania na komputer, który nam w tym pomoże.

Wszystkie deklaracje pod ręką

Darmowy program PIT jest znaczącym ułatwieniem dla podatników, którzy chcą samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe. Z pewnością będzie zależeć nam na dużo większej liczbie funkcji, niż tylko proste rozliczenie PIT-u, z którym jest w stanie poradzić sobie większość podatników, lecz także poradzi sobie z bardziej skomplikowanymi przypadkami rozliczania podatków. Bez większego problemu znajdziemy odpowiednie aplikacje takie jak prezentowany tutaj program do pit 37 i innych formularzy podatkowych i prawdopodobnie szybko może okazać się, że trafimy na programy, które również są w stanie zaoferować nam rozliczenie innych druków zeznania podatkowego za 2023 rok. W końcu twórcom takich programów zawsze zależy na tym, żeby jak największa liczba użytkowników chciała korzystać z ich pracy.

Darmowy program pit 2023 – dobry bezpłatny program pit do sporządzenia zeznania podatkowego i rozliczenia podatku

Wystarczy przepisać

Samo złożenie deklaracji PIT 37 przez Internet nie jest w żadnym wypadku skomplikowane, ani trudne. Wystarczy się do tego przyłożyć i poświęcić chwilę czasu. Dobry program PIT 2023, do pobrania ze strony pit-format.pl posiada kreator rozliczenia i pomoże wypełnić deklarację. Mając od swojego pracodawcy roczne rozliczenie, zwyczajnie wystarczy przepisać kwoty z określonych rubryk w określone pola programu.

Wiele źródeł przychodu

Może się jednak okazać, że prace były dwie, albo trzy, a każda z nich wiązała się z zawarciem innego rodzaju umowy, jedna zlecenia, druga o dzieło, a trzecia zawarta na część etatu. W takiej sytuacji, samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego również nie stanowi problemu. Wystarczy kolejno dodać informacje o wszystkich źródłach naszych przychodów i postępować zgodnie ze wskazówkami które otrzymujemy w programie.

imRozliczenia podatkowe w pit 37 uwzględniają ulgi podatkowe jakie masz prawo uwzględnia na formularzu deklaracji w zeznaniu rocznym pit-37

Szczególne przypadki

Jeśli jednak nasza sytuacja jest wysoce skomplikowana pod względem księgowo – prawnym, a przy tym mamy dużą ilość zajęć, właściwym rozwiązaniem dla nas może okazać się kontakt z profesjonalistą, który zajmuje się zawodowo przygotowywaniem zeznań podatkowych dla innych osób. W skomplikowanej sytuacji możemy z powodu niewiedzy nie wykorzystać w pełni wszystkich możliwości do dokonania ulg i odliczeń lub też popełnimy błąd w naszych deklaracjach, który będzie skutkował karą lub grzywną.

Złożenie zeznania podatkowego

Wypełnienie rocznego zeznania podatkowego to jeszcze nie wszystko, Trzeba jeszcze przekazać je do urzędu skarbowego, zgodnego z naszym miejscem zameldowania. Podatnik może przekazać dokument na kilka sposobów. Najbardziej popularnym, jest złożenie PIT w urzędzie skarbowym. To metoda warta polecenia, trzeba jednak liczyć się z kolejkami. PIT można również nadać na poczcie, oczywiście listem poleconym lub wysłać przez Internet. Warto rozważyć tę trzecią opcję. PIT-37 online to szybki i bardzo bezpieczny sposób przekazania formularza, nie wiążący się z żadnymi kłopotami czy kosztami. Nie trzeba jechać do urzędu czy jechać na pocztę. Nie wychodząc z domu, można wypełnić dokument i wysłać go przez Internet, a także wydrukować potrzebne nam potwierdzenie wysyłki.